ליווי B.O.T עוסק במתן נראות ועיבוד לתהליכים רגשיים שעוברים על נשים בשדה הלידה. שדה הלידה כולל את שלב תכנון ההיריון, התמודדות עם בעיות פוריות, היריון על כל שלביו, לידה, תקופת הפוסט פארטום (אחרי לידה) והורות ראשונית.
פחדים בהריון ולקראת הלידה
עיבוד חווית לידה קשה
התכוננות ללידה לאחר לידה טראומטית קודמת
רמות סטרס גבוהות בהריון או לאחר הלידה
ליווי לקראת ניתוח קיסרי
ליווי לקראת הפלה יזומה
ליווי אחרי לידה שקטה
היסטוריה של טראומה
היסטוריה של פגיעה מינית – תמיכה בזיהוי טריגרים ובנית אסטרטגיות אישיות להריון/לידה/הנקה/אימהות
הריון לאחר אובדן הריון
ליווי תהליכי פוריות
ליווי אימהות יחידניות
תמיכה בחוויות של בדידות, חוסר אונים וקושי בהיריון או לאחר הלידה
צורך בקבלת החלטות
רצון ליצור הזדמנות לשינוי אישי דרך תהליך הלידה/הנקה/הורות
התלבטות לגבי היריון נוסף
הזמן הנדרש להתמודד עם מה שתקופה זו מביאה עשוי להשתנות לפי הצרכים האישיים.
יחד עם זאת ליווי B.O.T במהותו הוא קצר מועד. חלק מהנשים ירצו להיפגש במשך תקופה כדי להבין לעומק את מה שעובר עליהן. אחרות לא יצטרכו יותר מפגישה אחת כדי לקבל כלים להתמודדות מעשית. הדבר תלוי בפרטי המקרה ובמערכת התמיכה העומדת לרשות האישה ובגורמי מתח אחרים בחייה.
כן. ליווי B.O.T כולל לעיתים גם את האנשים שקרובים אל האישה כמו בן זוג, אימא, אחות, חברה. האחות שתלווה בלידה, האימא שמלווה את ביתה באובדן, בן הזוג שעבר חוויה קשה בלידה ורוצה לעבד אותה ועוד. בתהליך של הליווי לעיתים יהיו פגישות נפרדות לאישה ולאותה דמות קרובה. בדרך כלל אנשים קרובים אלו יגיעו מתוך רצון להבין איך לתמוך באישה ולקבל ביחד נקודת מבט רחבה על השינוי שעומד בפתח או זה שכבר התרחש.
ליווי בגישת B.O.T אינו טיפול פסיכולוגי. זוהי תמיכה בנשים בריאות בנפשן שחוות קושי עם האתגרים שמופיעים בתקופת שדה הלידה. תקופה בה יש קשר כלשהו לנוכחותו או היעדרותו של תינוק.
ליווי בגישת B.O.T מאפשר לנשים להתבונן על הקושי כמו גם על המשאבים העומדים לרשותן בעזרתה של אשת מקצוע מומחית לשדה הלידה או לאזור ספציפי בתוך שדה הלידה.
מומחיות זו מאפשרת הבנה, נרמול והמשגה של תהליכים ייחודים המתרחשים בתקופה זו.
במהלך ליווי בגישת B.O.T אין ניסיון לשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות של האישה אלא לפעול בשילוב עימם כדי למצוא את האופן הכי נכון להתנהלות בתקופה זו.
במידה ועולה טראומה מהעבר, ליווי זה אינו מטפל בטראומה עצמה, אלא בהקשר שלה לשדה הלידה. הליווי יתמוך במציאת משאבים ואסטרטגיות יעילות להתמודדות עם הקושי והטריגרים שתקופה זו מביאה עמה.
מכיוון שליווי B.O.T אינו טיפול , לעיתים יגיעו המלווה והאישה למסקנה כי יהיה נכון לפנות לגורם טיפולי נוסף.
בהחלט. שיתופי פעולה בין מלווה בגישת B.O.T לבין אנשי מקצוע אחרים המלווים את האישה בחייה אפשריים ורצויים . לדוגמה: פיזיותרפיסטית רצפת אגן, פסיכולוג, פסיכיאטר, מיילדת, דולה.
לימודי ה B.O.T מהווים כלי עבודה נוסף לנשות מקצוע שמלוות ותומכות בנשים בעולם ההיריון , הלידה והאימהות.
המסלול המלא של לימודי ה B.O.T כולל שני שלבים, משך כל אחד מהם כחצי שנה. בסופו מקבלות התלמידות תעודה של מלווה בגישת B.O.T מטעם "תרפיה מוכוונת לידה" .
בנוסף, ניתנת האפשרות להצטרף למסלול מקוצר להשלמה לתעודת הסמכה בהתמקדות (focusing) מהמכון הבינלאומי בניו יורק להתמקדות.
קורסי ה B.O.T מתקיימים במקומות שונים בארץ
ניתן לקבל מידע נוסף כאן
ובאתר הבית של ה B.O.T
pesel41.jpg

פסלת: שוש הלוי